Hale logistyczne – stalowe czy murowane?

Inwestorzy, którzy planują budowę hal logistycznych, magazynowych lub innych obiektów przemysłowych, muszą zdecydować, z czego będą wykonane. Do wyboru mają tradycyjne hale murowane albo coraz popularniejsze konstrukcje stalowe. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Każdy, kto staje przed decyzją: logistyczna hala stalowa czy murowana powinien rozważyć wszelkie za i przeciw. Dlaczego? Ponieważ budowa tego typu obiektów to poważna, kosztowna inwestycja na długie lata, więc nie powinno się jej podejmować bez dokładnej analizy możliwości.

Z założenia hale logistyczne powinny być trwałe, funkcjonalne, a przy tym estetyczne. Czy takie cechy mają budynki stalowe?

Hale logistyczne stalowe – zalety i wady

Zdecydowanie. Chociaż obiekty o konstrukcji stalowej kojarzą się głównie z niezbyt efektownymi bryłami, nowoczesne hale magazynowe i logistyczne mogą być mieć nie tylko ciekawy design, lecz także wyjątkową wytrzymałość. W zależności od potrzeb stosuje się konstrukcje blachownicowe lub kratownicowe, różne obudowy i rodzaje dachów.

Do największych zalet hal stalowych należą:

  • krótki czas realizacji inwestycji – obiekty przemysłowe można wybudować nawet w kilka miesięcy,
  • relatywnie niskie koszty budowy,
  • możliwość przeprowadzenia prac budowlanych o każdej porze roku,
  • łatwość uzyskania nawet bardzo dużych kubatur,
  • niski ciężar własny konstrukcji,
  • możliwość wprowadzania zmian, rozbudowy lub przebudowy obiektów (np. powiększenia powierzchni, wstawienia dodatkowych bram itp.).

Jeśli firma się rozwija i potrzebuje np. więcej przestrzeni do przechowywania towarów, halę stalową da się stosunkowo łatwo rozbudować. Można do niej dobudować również strefę socjalno-biurową albo powiększyć część przeładunkową wtedy, gdy jest taka potrzeba. W niektórych sytuacjach istnieje nawet możliwość przeniesienia całego obiektu na inną działkę.

A co z wadami? Tak naprawdę hale przemysłowe o konstrukcjach stalowych nie mają większych wad. Inwestorzy zazwyczaj obawiają się jedynie o trwałość obiektów, ale ta jest obecnie zbliżona do budynków murowanych. Przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń antykorozyjnych, przeprowadzaniu regularnych przeglądów i obciążaniu hal zgodnie z projektem, ryzyko przedwczesnego uszkodzenia konstrukcji jest zminimalizowane do zera.

Trzeba jednak pamiętać, że obiekty powinien projektować i budować doświadczony generalny wykonawca hal taki jak np. firma Commercecon (https://commercecon.pl), który potrafi określić ewentualne zagrożenia i im przeciwdziałać.

High rack warehouse in factory

Hale logistyczne murowane – zalety i wady

W przypadku hal murowanych niestety wad będzie więcej niż zalet. Najważniejsze zalety tradycyjnego budownictwa to:

  • solidność konstrukcji,
  • znaczna odporność na ogień oraz wysokie temperatury.

Na tym jednak plusy się kończą. Obiekty murowane powstają w długim czasie – minimum 2 lata, są stosunkowo drogie, ciężkie, a przy tym trudne w rozbudowie lub przebudowie. Nie da się użytkować ich od razu po zakończeniu prac ani łatwo zmodyfikować, dlatego coraz więcej inwestorów wybiera hale stalowe.

Artykuł partnera