Jak szybko pozbyć się łupieżu

Łupież jest powszechną chorobą skóry głowy, która może powodować swędzenie, łuszczenie się i czerwone plamy. Często swędzenie i łuszczenie można kontrolować za pomocą regularnego oczyszczania, ale czasami trzeba użyć szamponu leczniczego.

Ale jeśli nie chcesz kupić szamponu na receptę, istnieją pewne naturalne środki, które mogą pomóc. Oto kilka, które pozwolą szybko pozbyć się łupieżu i zapobiec jego powrotowi.

Ocet

Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane infekcją grzybiczą, czy nadmiernym gromadzeniem się oleju, ocet jest naturalnym środkiem na pozbycie się łupieżu. Ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, które łagodzą swędzenie i suchość, jednocześnie oczyszczając skórę głowy, aby utrzymać ją w zdrowiu.

Ocet ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które zmniejszają stan zapalny i pomagają promować ogólny stan zdrowia. Może również zrównoważyć poziom cukru we krwi, zmniejszając wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów w organizmie.

Wymieszaj łyżkę stołową octu jabłkowego z wodą, rozcieńczoną w stosunku 1:1. Zastosuj ten roztwór na skórę głowy i włosy po umyciu szamponem, aby zapobiec łupieżowi i utrzymać naturalne pH skóry głowy.

Innym skutecznym domowym sposobem na łupież jest użycie pasty z sody oczyszczonej i ACV, aby złuszczyć skórę głowy i usunąć martwy naskórek. Ta mieszanka może być stosowana na skórę głowy dwa razy w tygodniu, aby kontrolować łuszczenie się włosów i poprawić ich kondycję.

Żółtko jajka

Żółtko jajka jest bogatym źródłem składników odżywczych i jest uważane za zdrową żywność. Zawiera witaminy, minerały i niezbędne kwasy tłuszczowe. Jest również dobrym źródłem białka, potasu i witaminy D.

Luteina i zeaksantyna zawarte w żółtku jajka chronią Twoje oczy przed zwyrodnieniem plamki żółtej, zaćmą i innymi problemami z oczami. Są one antyoksydantami i chronią siatkówkę przed stresem oksydacyjnym.

Ponadto pomagają w zmniejszeniu szans na choroby serca i wysokie ciśnienie krwi. Zawiera również tryptofan, tyrozynę i aminokwasy, które wzmacniają układ odpornościowy.

Żółtko jajka służy do gotowania, a także jest wykorzystywane do przygotowania różnych deserów i napojów. Jest emulgatorem, zwłaszcza w majonezie, sosach sałatkowych i śmietanowych. Nadaje bogaty kolor ciastom, lodom i kremom. Jest również stosowany do poprawy tekstury ciasta.

Sól

Sól pomaga utrzymać łupież na dystans, ponieważ jest środkiem złuszczającym. Jej właściwości pomagają również wchłonąć nadmiar oleju, odblokować pory i zapobiec rozwojowi grzybów na skórze głowy.

Jednym ze sposobów na pozbycie się łupieżu za pomocą soli jest stosowanie jej jako części rutynowego mycia włosów. Wystarczy dodać szczyptę soli do szamponu i wmasować ją we włosy opuszkami palców przed myciem.

Łupież może pojawić się, gdy skóra głowy jest podrażniona i powoduje zrzucanie dodatkowych komórek, które następnie zlepiają się w białe lub szare płatki. Jest to zazwyczaj problem przejściowy, ale może być frustrujący i wstydliwy.

Łupież jest często powodowany przez drożdżopodobnego grzyba (Malassezia), który żyje na skórze głowy. Ten grzyb jest znany z tego, że podrażnia skórę głowy, co prowadzi do obumierania i odpadania dodatkowych komórek skóry.

Aspiryna

Jeśli chcesz szybko pozbyć się łupieżu, to aspiryna jest jednym z najbardziej skutecznych i niedrogich rozwiązań. Aspiryna zawiera kwas salicylowy, który pomaga złuszczać skórę głowy i pozbyć się nadmiaru płatków.

Pomaga również zapobiegać gromadzeniu się oleju i zmniejsza stan zapalny na skórze głowy. Wystarczy zmiażdżyć kilka tabletek aspiryny na drobny proszek i wymieszać go z ilością zwykłego szamponu, którego zwykle używasz podczas mycia włosów pod prysznicem. Pozostaw mieszaninę na skórze głowy przez kilka minut, a następnie spłucz ją.

Łupież może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym suchością skóry, wrażliwością na produkty do włosów lub przerostem drożdży na skórze głowy i w innych miejscach. Może być również wywołany przez pewne nawyki żywieniowe, takie jak jedzenie zbyt dużej ilości cukru lub złych tłuszczów.

Aspiryna nie jest zalecana dla dzieci i nastolatków, ponieważ może powodować stan zwany zespołem Reye’a (poważny stan, w którym tłuszcz gromadzi się w mózgu, wątrobie i innych organach). Zamiast tego porozmawiaj z lekarzem o alternatywach dla stosowania aspiryny w leczeniu łupieżu.

Image by Renee Olmsted from Pixabay