Karma dla ryb akwariowych – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Rybki akwariowe to bardzo zróżnicowana grupa, mają więc różne potrzeby żywieniowe. Większość akwarystów karmi swoje ryby suszoną karmą, która może mieć różne postacie, od płatków po wafle. Ale jedzenie dla ryb w akwarium bywa również liofilizowane, mrożone, a nawet żywe.

Jeśli zastanawiasz się, jakie składniki powinny znaleźć się w pokarmie dla ryb i jaki pokarm będzie dla nich najlepszy, to odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Z czego składa się karma dla ryb akwariowych?

Większość marek wysokiej jakości pokarmów dla ryb wykorzystuje w swojej mieszance różnorodne źródła związków odżywczych, aby zapewnić rybkom pełnowartościową i pożywną dietę. Ważne jest, aby podczas zakupów czytać etykiety zawierające szczegółową listę składników składających się na dany pokarm dla ryb akwariowych. Składniki, których powinieneś szukać to:

  • białko — mięso krewetek, kalmarów, ryb, a także spirulina;
  • witaminy i minerały — witaminy B, C i E, ryboflawina, niacyna, biotyna, cynk, mangan
  • aminokwasy;
  • tłuszcze — mięso ryb i skorupiaków;
  • węglowodany — jako wypełniacze — mąka pszenna, skrobia ziemniaczana, sorbitol.

Węglowodany można podawać rybom z umiarem, ale nie dostarczają one zbyt wielu wartości odżywczych i należy je uzupełniać wieloma innymi, bardziej pożywnymi źródłami energii. Jeśli stanowią one duży procent Twojego pokarmu dla ryb, powinieneś spróbować innej marki.

Rodzaje pokarmu dla rybek akwariowych

Sucha karma dla ryb akwariowych, to najczęściej wybierany pokarm przez akwarystów. Jest wygodny w podaniu i dostarcza mieszkańcom akwarium niezbędnych składników odżywczych. Występuje w postaci: płatków, granulek, pałeczek, tabletek oraz wafli.

Uwaga! Pojemnik na suchą karmę powinien być zawsze szczelnie zamknięty i przechowywany z dala od wilgoci, w chłodnym miejscu. Karma w postaci płatków zaczyna tracić wartości odżywcze po około 30 dniach, dlatego staraj się kupować ją w ilościach, które wykorzystasz w ciągu miesiąca.

Pokarmy żywe dla rybek są również często preferowane, ponieważ pomagają stymulować ich instynkty łowieckie. Jest to najbardziej wartościowy pod względem odżywczym pokarm dla rybek. Jednak jeśli nie chcesz zaszkodzić swoim zwierzakom, kupuj go tylko w sprawdzonych miejscach, takich jak https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/pokarmyPokarm żywy z niepewnego źródła może doprowadzić do choroby Twoich rybek, a nawet do ich śmierci.

Pokarm liofilizowany ma wiele podobnych właściwości, jak żywy, jednak stopień konserwacji sprawia, że może na półce stać o wiele dłużej. Nadaje się tylko jako uzupełnienie diety.

Pokarm mrożony to zazwyczaj mieszanka składników, podobna do suchej karmy pod względem podstawowego składu białka, tłuszczów i witamin. Dżdżownice, krewetki solankowe i larwy owadów to najczęściej spotykane składniki mrożonek. Przed podaniem należy się upewnić się, że pokarm został całkowicie rozmrożony.

Różnorodność to podstawa

Karmy dla ryb są dostępne w tak wielu odmianach, że czasami z niewiedzy i dla świętego spokoju wybieramy tylko jedną z dostępnych opcji. Jednakże, jeśli znasz swoje ryby i wiesz, jakich składników odżywczych potrzebują lub pokarm, który podajesz, nie cieszy się dużym zainteresowaniem, warto wypróbować inne jego rodzaje oraz różne marki.

Większość akwarystów zaleca podawanie rybom kilku różnych rodzajów pokarmu. Ta różnorodność nie tylko będzie stymulująca dla Twoich ryb, ale także zapewni im urozmaiconą i pożywną dietę.

Artykuł partnera