Mobilne podesty do pracy na wysokościach – rodzaje maszyn

Mobilne podesty do pracy na wysokościach stanowią alternatywę dla drabin i rusztowań. Te kompaktowe maszyny umożliwiają bezpieczne, a zarazem komfortowe wykonywanie różnych zadań nawet 5,5 metra nad ziemią. Wykorzystuje się je do prowadzenia prac budowlanych, konserwacyjnych, naprawczych i porządkowych, ale nie tylko. Jakie rodzaje podestów są dostępne na rynku?

Mobilne podnośniki to inteligentna alternatywa dla drabin, podestów i rusztowań. Pozwalają na bezpieczne wykonywanie zadań do 5,5 metra nad poziomem posadzki lub ziemi. Mogą być używane zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, na utwardzonych powierzchniach, dlatego kupują je firmy zajmujące się m.in. pracami budowlanymi, konserwacją dużych pojazdów, np. samolotów, samochodów ciężarowych lub helikopterów oraz przeglądami technicznymi instalacji.

Na rynku dostępne są podnośniki do pracy na wysokościach o różnych mechanizmach podnoszenia, wymiarach i wysokościach roboczych. Jakie maszyny da się obecnie kupić lub wynająć?

Mobilne podesty z zasilaniem elektrycznym lub bez

Mobilne podesty, które wykorzystuje się zamiast drabiny, można kupić w wersji z zasilaniem elektrycznym jazdy i podnoszenia, wyłącznie z zasilaniem elektrycznym podnoszenia lub bez zasilania. Pierwsze przydają się wtedy, gdy ważne jest szybkie przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi miejscami pracy. Są łatwe w obsłudze – obsługuje się je za pomocą joysticka i przycisków, mają dużą powierzchnię roboczą i zabezpieczony przed awarią obwód hydrauliczny z zaworem zwrotnym na siłowniku podnoszenia.

Drugie, czyli modele z zasilaniem elektrycznym podnoszenia to maszyny typu push-around. Przesuwa się je ręcznie na miejsce pracy, a następnie po wejściu na platformę naciska przycisk, żeby unieść się na określoną wysokość. Nie trzeba wspinać się na nie ani ich demontować, dlatego znacznie usprawniają wykonywanie różnych zadań.

Ostatnie to podesty bez zasilania elektrycznego, które obsługuje się w pełni ręcznie. Żeby móc z nich skorzystać, wystarczy ustawić je w określonym miejscu, wejść na platformę i przekręcić uchwyt aż osiągnie się żądaną wysokość. Tego typu modele są dopuszczone do użytku m.in. w zakładach produkcji żywności czy rafinacji ropy naftowej – w tak zwanych obszarach o wysokim stopniu ograniczonego dostępu.

Podesty mobilne – maksymalne wysokości robocze

Na na jakich wysokościach mogą pracować mobilne podesty? Maksymalne wysokości robocze tych maszyn wynoszą od 3,5 do 5,5 metra. W większości przypadków to wystarcza, żeby dostać się np. do instalacji znajdujących się na suficie albo do rynien zlokalizowanych przy dachu. Najwyższe wysokości robocze mają modele z zasilaniem elektrycznym podnoszenia. Te dostępne są również w wersji z powiększonym podestem, na którym mogą pracować dwie osoby jednocześnie.

Wymiary i waga podestów mobilnych

Wcześniej wspomniano, że mobilne podesty do pracy na wysokościach mają kompaktowe wymiary. Co to dokładnie znaczy? Wymiary podstawy w najmniejszych maszynach to 99×70 cm, a w nieco większych 78×160 cm. Urządzenia bez problemu mieszczą się więc w pojedynczych drzwiach i zwykłych windach.

Jeśli chodzi o wagę, najlżejsze podesty ważą zaledwie 196 kg i mają udźwig 150 kg, zaś najcięższe 550 kg i udźwig 200 kg. Maksymalny udźwig platformy wynosi jednak nieco więcej, bo 250 kg – taki dostępny jest w modelu ze wspomnianym już powiększonym podestem.

Więcej na temat mobilnych podestów przeczytasz na stronie autoryzowanego dealera: https://powertowers.pl/mobilne-platformy/

Artykuł partnera