Jak się przełamać i być bardziej aktywnym ?

Bez względu na wiek i stan zdrowia, masz naprawdę wiele sposobów na zwiększenie swojej aktywności fizycznej. Zacznij od małych kroków i z czasem zwiększaj swój poziom aktywności aby żyć dłużej i lepiej.

Znajdź zajęcia, które lubisz – spacery, pływanie, golf, taniec i zajęcia grupowe w społeczności lub centrum rekreacyjnym. Uzyskaj wsparcie od przyjaciół i rodziny. Wyznaczaj cele i śledź swoje postępy, aby utrzymać motywację.

Wyznaczanie celów

Wyznaczanie celów pomaga utrzymać się na dobrej drodze. Zacznij od zastanowienia się nad tym, co chcesz osiągnąć, np. mieć energię, aby wyjść z przyjaciółmi lub rodziną, wysiąść z autobusu o jeden przystanek wcześniej lub być w stanie chodzić po schodach bez laski. Zapisz swoje cele i regularnie je przeglądaj, najlepiej za pomocą planera lub aplikacji, abyś mógł śledzić swoje postępy.

Staraj się nie wyznaczać nierealistycznych celów – może być łatwo poczuć się jak nieudacznik, gdy nie osiągniesz swojego celu. Zamiast tego celuj w coś realistycznego i stopniowo zwiększaj swoją aktywność – 10 minut przez większość dni w tygodniu to wciąż lepsze niż nic! Upewnij się, że twoje cele są mierzalne, na przykład zapisywanie liczby wykonanych kroków lub próba wykonania tej samej liczby rozciągnięć za każdym razem, gdy oglądasz telewizję. Ustal również oś czasu, która pomoże Ci utrzymać się na dobrej drodze.

Zaplanuj swoje działania

Dla wielu osób ćwiczenia mogą wydawać się obowiązkiem i często trudno jest zacząć. Zmiana nastawienia do aktywności fizycznej pomoże ci utrzymać motywację. Możesz to zrobić, planując swoje działania, wyznaczając cele i nagradzając się za ich osiągnięcie.

Zaplanuj codzienne czynności, które są aktywne fizycznie, takie jak spacer z psem lub chodzenie po schodach zamiast jazdy windą. Dodaj dodatkowe aktywności, takie jak jazda na rowerze lub pływanie, jako część swojej cotygodniowej rutyny. Spraw, by było to zabawne, angażując całą rodzinę – graj w gry na świeżym powietrzu z dziećmi lub weź udział w rodzinnej sesji pływania.

Staraj się być bardziej aktywny również w pracy, korzystając ze schodów i parkując z dala od budynku, stój podczas rozmowy telefonicznej i zamień nieformalne spotkania w krótkie spacery. Postaraj się spełnić rządowe wytyczne dotyczące tygodniowej aktywności fizycznej, ale jeśli wydaje się to zbyt trudne, zacznij od krótszych celów i powoli je zwiększaj.

Zaangażuj innych

Wiele osób jest bardziej skłonnych do pozostania aktywnymi, jeśli mają wsparcie społeczne. Dołączenie do zajęć grupowych w lokalnej społeczności lub centrum rekreacji może pomóc w nawiązaniu nowych znajomości przy jednoczesnym utrzymaniu formy. Może to również pomóc zmniejszyć stres i niepokój.

Jeśli masz znajomego, który walczy o wystarczającą aktywność fizyczną, zaoferuj mu zachętę i wsparcie. Podziel się z nim swoimi celami i sukcesami oraz pomóż mu znaleźć sposoby na zwiększenie poziomu aktywności.

Jeśli oboje szukacie nowych zajęć do wypróbowania, dlaczego nie zorganizować cotygodniowego wydarzenia, takiego jak spacer z przyjacielem lub gra w tenisa lub koszykówkę na wózkach inwalidzkich w lokalnym centrum sportowym? Może to być zabawny sposób na wspólne spędzanie czasu i znacznie trudniej będzie go odwołać. Jest to szczególnie pomocne dla osób z demencją lub chorobą Alzheimera, które mogą mieć trudności z zaangażowaniem się w regularną aktywność. Siedzący tryb życia może powodować problemy zdrowotne, które łatwo zignorować.

Śledź swoje postępy

Utrzymanie zdrowych nawyków może być trudne, ale śledzenie postępów jest dobrym sposobem na utrzymanie motywacji. Korzystanie z monitora fitness lub aplikacji na smartfona do liczenia kroków to świetny sposób na sprawdzenie, ile aktywności wykonujesz. Możesz także spróbować ćwiczyć podczas reklam telewizyjnych, rozciągać się podczas rozmów telefonicznych lub chodzić po schodach zamiast jeździć windą.

Odpowiednia aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku, ale może być szczególnie trudna, gdy jesteś zajęty. NHS ma wiele pomysłów na to, jak stać się bardziej aktywnym, niezależnie od harmonogramu lub sytuacji.

Kluczem do zwiększenia aktywności jest znalezienie zajęć odpowiednich dla siebie. Na przykład, jeśli nie możesz dostać się na siłownię, ale lubisz chodzić, spróbuj przejść się po okolicy w porze lunchu lub po kolacji. Chodzenie może również poprawić postawę i obniżyć niezdrowe trójglicerydy, które mogą zwiększać ryzyko chorób serca.

Image by 0fjd125gk87 from Pixabay